Ośrodek Kultury Sportu
i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce

ul. Jana Pawła II 6 | 63-910 Miejska Górka | 65 547 4181

Wyłączenie ulic z ruchu drogowego

Wyłączenie ulic z ruchu drogowego

W związku z organizacją I Biegu Górków, w dniu 16 czerwca 2019 r., w godz. od 12.00 do 15.00, wyłączone...

I BIEG GÓRKÓW

I BIEG GÓRKÓW

Już zaledwie kilka dni pozostało do I Biegu Górków. Wydarzeniem tym Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej zakończy realizację projektu...

ŚWIĘTOJAŃSKIE WIANKI

ŚWIĘTOJAŃSKIE WIANKI

Klub Seniora oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce zapraszają na WIANKI, które odbędą się w piątek,...

Wytańczyli trzecie miejsce i wyróżnienie

Wytańczyli trzecie miejsce i wyróżnienie

Formacja taneczna PERFEKT, działająca przy Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce, wzięła udział w III Ogólnopolskim Turnieju...

III DNI EUZEBIAŃSKIE NA GORUSZKACH

 O7A3377a"Trzeba się na wszystko zgodzić, co Bóg da" - tymi słowami o. Euzebiusza Huchrackiego, wypowiedzianymi przez niego na krótko przed męczeńską śmiercią, w szczególny sposób umacnialiśmy się podczas tegorocznych Dni Euzebiańskich.
Są one organizowane, ponieważ świadectwo jego życia i droga męczeństwa nie mogą być zapomniane. Dni te mają na celu wspólną modlitwę o rychłą beatyfikację Sługi Bożego, pogłębienie wiedzy o naszym kandydacie na ołtarze i rozszerzanie kultu ojca Euzebiusza wśród ludu Bożego - co jest warunkiem koniecznym do beatyfikacji.
W tym roku, trzecie już Dni Euzebiańskie rozpoczęły się w sobotę, 4 maja, wieczorną Eucharystią z modlitwą przy pomniku o. Euzebiusza, o jego beatyfikację oraz za pomordowanych w czasie II wojny światowej, a spoczywających na terenie klasztoru na Goruszkach.
Następnego dnia, w niedzielę, 5 maja, na wszystkich mszach św. Słowo Boże o ojcu Euzebiuszu głosił ks. Rafał Pajszczyk, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Archidiecezji Poznańskiej i postulator procesu beatyfikacyjnego o. Euzebiusza. On także, w ramach obchodów wygłosił dwie prelekcje pt. "Ojciec Euzebiusz - Polak, franciszkanin, męczennik". Podczas mszy św. o godz. 12.00 odczytano list od Ojca Świętego Franciszka, skierowany do opiekunów i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miejskiej Górce, wyrażający radość z faktu, że Warsztaty przyjęły imię ojca Euzebiusza i obrały go sobie za Patrona. Po mszy św., w obecności władz zakonnych i miejskich oraz zgromadzonych wiernych, na przylegającym do klasztoru, niewielkim obszarze ze stojącym pośrodku krzyżem, wmurowano kamień węgielny pod budowę mającego powstać skweru o nazwie "Plac o. Euzebiusza Huchrackiego". Z całą pewnością istnienie takiego placu w gminie będzie trwałym i wyraźnym znakiem żywego kultu osoby Sługi Bożego i świadka wiary, o. Euzebiusza.
W ramach obchodów Dni Euzebiańskich, w poniedziałek, 6 maja, w godzinach przedpołudniowych była możliwość zwiedzania klasztoru i kościoła. W zwiedzaniu klasztoru z przewodnikiem brało udział prawie sto osób. W południe odprawiono mszę św. o rychłą beatyfikację Sługi Bożego, w której brała udział pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionów Rybnickiego i Katowickiego w liczbie 93 osób, z opiekunami o. Ernestem Ogarem i o. Maksymilianem Brylowskim. Wieczorna msza św. zakończyła obchody Dni Euzebiańskich.
Dodatkowo, w ramach tych wydarzeń, przygotowano na boisku przy klasztorze poczęstunki - klasztornym bigosem i żurkiem oraz kawą i ciastem. Były też dwa pikniki z grillem. Obsługą gości zajęło się Stowarzyszenie "Żyjmy z Humorem" z Miejskiej Górki. W niedzielę na poczęstunku, po uroczystościach wmurowania kamienia węgielnego pod Plac o. Euzebiusza, rozstrzygnięto ogłoszony wcześniej konkurs plastyczny pt. "Ojciec Euzebiusz - Polak, franciszkanin, męczennik" dla dzieci i młodzieży w trzech kategoriach wiekowych. Wpłynęło 50 prac. Nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy.
Bogu niech będą dzięki za Dni Euzebiańskie! Ich celem jest szerzenie kultu, pamięci i wzmacnianie świadomości w młodych ludziach, kim był o. Euzebiusz i jakie wartości niesie ze sobą jego osoba. Wydaje się, że ten cel powoli, ale skutecznie jest i będzie z czasem osiągany. Potwierdzeniem tego może być poniższy wiersz 15-letniego autora pt. "Życie za wiarę".

ŻYCIE ZA WIARĘ

On męczeńską zginął śmiercią,
za Ojczyznę naszą wielką.
On za wiarę oddał życie,
bo kochał Boga w sercu, skrycie.
Chociaż habit nosił On,
a krzyż święty to była jego broń.
Żył skromnie i z Bogiem,
ludziom na wieczną posługę.
Ojciec Euzebiusz był jak nasz brat,
o którym usłyszał cały świat.
Dziś na ołtarze Go wynosimy,
o błogosławieństwo Jego prosimy,
Panie Boże wspomóż nas,
niech ten Święty przykład nam da.
O jego beatyfikację się modlimy,
o to Cię Boże bardzo prosimy.
Niech sługa Boży o. Euzebiusz Huchracki,
zostanie Świętym teraz i na zawsze.

                                                   Antoni Czwojda (15 l.)

Fot. Jan Twardak