Ośrodek Kultury Sportu
i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce

ul. Jana Pawła II 6 | 63-910 Miejska Górka | 65 547 4181

Występy chóru im. Dembińskiego w 2015 roku

WRÓCILI Z BRĄZOWYM PASMEM

DSC 0827Na początku czerwca bieżącego roku chórzyści Koła Śpiewu im. Bolesława Dembińskiego, działającego przy Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce, wzięli udział w 58. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Chóralnej, który odbył się w Jihlavie, w Czechach. Organizatorem wyjazdu do naszych południowych sąsiadów był leszczyński oddział Polskiego Związku, Chórów i Orkiestr.
W mającym już długoletnią tradycję festiwalu uczestniczyły 22 chóry, oprócz czeskich i naszego Dembińskiego, reprezentującego Polskę, także z Ukrainy i Węgier. Impreza odbywała się od 5 do 7 czerwca. W tym czasie mieszkańcy Jihlavy mogli uczestniczyć w koncertach chóralnych, które odbywały się zarówno w obiektach kulturalnych, jak i w plenerze.


Koło im. B. Dembińskiego na festiwalu, obok chórów z Pragi, Teplic, Brna, Ołomuńca i kilku innych miast czeskich, uczestniczyło w części konkursowej imprezy. Chórzyści z Miejskiej Górki, pod kierunkiem dyrygenta chóralnego Jowity Augustyniak, wykonali utwory ze swojego repertuaru, wśród których znalazły się kompozycje ludowe: polskie – Szła liseczka", „Czerwone jabłuszko", „W moim ogródeczku", „Krakowiak" oraz afrykański utwór „Siyahamba".
Jury konkursowe, za wykonanie przygotowanych utworów, postanowiło chórzystom Dembińskiego przyznać brązowe pasmo.
W składzie miejskogóreckiego koła śpiewu gościnnie wystąpili także śpiewacy z chóru im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic oraz członkinie chóru „Kameleon", działającego przy Gimnazjum w Sierakowie.
Warto dodać, że podczas kilkudniowego pobytu w Czechach, uczestnicy wyjazdu mieli także czas na zwiedzenie Morawskiego Krasu, dwóch z jego najpiękniejszych jaskiń, noszących nazwy Katarzyna i Balcarka. W drodze powrotnej udali się do Kutná Hora, jednego z historycznie najcenniejszych miast Republiki Czeskiej, w którym zwiedzili między innymi kopalnię srebra i jego cenne zabytki.